Кронсгард

Координати: 54°43′52″N 9°57′51″E / 54.73111° СГШ; 9.96417° ИГД / 54.73111; 9.96417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кронсгард
Замок во Кронсгард
Замок во Кронсгард
Замок во Кронсгард
Грб на Кронсгард
Кронсгард во рамките на Германија
Кронсгард
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Гелтиншки Залив
Градоначалник Ханс-Валтер Јенс (ДХС)
Основни податоци
Површина 5,92 км2
Надм. височина 0 м
Население 233 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24395
Повик. бр. 04643
Портал www.kronsgaard.de
Местоположба на Кронсгард во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°43′52″N 9°57′51″E / 54.73111° СГШ; 9.96417° ИГД / 54.73111; 9.96417

Кронсгард (германски: Kronsgaard) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)