Мункбраруп

Координати: 54°48′1″N 9°33′58″E / 54.80028° СГШ; 9.56611° ИГД / 54.80028; 9.56611
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мункбраруп
Црква во Мункбраруп
Црква во Мункбраруп
Црква во Мункбраруп
Грб на Мункбраруп
Мункбраруп во рамките на Германија
Мункбраруп
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Лангбалиг
Градоначалник Маргрит Јебсен
Основни податоци
Површина 13,26 км2
Надм. височина 42 м
Население 1.171 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 88 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24960
Повик. бр. 04631
Портал www.langballig.de
Местоположба на Мункбраруп во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°48′1″N 9°33′58″E / 54.80028° СГШ; 9.56611° ИГД / 54.80028; 9.56611

Мункбраруп (германски: Munkbrarup) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)