Зидерфаренштет

Координати: 54°34′N 9°34′E / 54.567° СГШ; 9.567° ИГД / 54.567; 9.567
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зидерфаренштет
Зидерфаренштет
Зидерфаренштет
Зидерфаренштет
Грб на Зидерфаренштет
Зидерфаренштет во рамките на Германија
Зидерфаренштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Јужен Ангелн
Градоначалник Хајнрих Матсен
Основни податоци
Површина 9,08 км2
Надм. височина 31 м
Население 478 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24890
Повик. бр. 04623
Портал www.amt-
suedangeln.de
Местоположба на Зидерфаренштет во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°34′N 9°34′E / 54.567° СГШ; 9.567° ИГД / 54.567; 9.567

Зидерфаренштет (германски: Süderfahrenstedt; дански: Sønder Farensted) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)