Меделби

Од Википедија — слободната енциклопедија
Меделби
Црква во Меделби
Црква во Меделби
Црква во Меделби
Грб на Меделби
Меделби во рамките на Германија
Меделби
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Шафлунд
Градоначалник Гинтер Петерсен (ДХС)
Основни податоци
Површина 9,75 км2
Надм. височина 24 м
Население 975 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 100 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24994
Повик. бр. 04605
Портал www.amt-
schafflund.de
Местоположба на Меделби во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°48′45″N 9°10′25″E / 54.81250° СГШ; 9.17361° ИГД / 54.81250; 9.17361Координати: 54°48′45″N 9°10′25″E / 54.81250° СГШ; 9.17361° ИГД / 54.81250; 9.17361

Меделби (германски: Medelby) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)