Јарделунд

Координати: 54°49′N 9°11′E / 54.817° СГШ; 9.183° ИГД / 54.817; 9.183
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јарделунд
Грб на Јарделунд
Јарделунд во рамките на Германија
Јарделунд
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Шафлунд
Градоначалник Петер Клаузен
Основни податоци
Површина 16,63 км2
Надм. височина 32 м
Население 319 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24994
Повик. бр. 04605
Портал www.amt-
schafflund.de
Местоположба на Јарделунд во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°49′N 9°11′E / 54.817° СГШ; 9.183° ИГД / 54.817; 9.183

Јарделунд (германски: Jardelund) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)