Штолк

Координати: 54°36′N 9°33′E / 54.600° СГШ; 9.550° ИГД / 54.600; 9.550
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штолк
Спомен-плоча во Штолк
Спомен-плоча во Штолк
Спомен-плоча во Штолк
Грб на Штолк
Штолк во рамките на Германија
Штолк
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Јужен Ангелн
Градоначалник Хајнер Паулсен
Основни податоци
Површина 14,54 км2
Надм. височина 40 м
Население 797 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 55 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24890
Повик. бр. 04623
Портал www.amt-
suedangeln.de
Местоположба на Штолк во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°36′N 9°33′E / 54.600° СГШ; 9.550° ИГД / 54.600; 9.550

Штолк (германски: Stolk) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)