Улснис

Координати: 54°34′N 9°45′E / 54.567° СГШ; 9.750° ИГД / 54.567; 9.750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Улснис
Црквата во Улснис
Црквата во Улснис
Црквата во Улснис
Грб на Улснис
Улснис во рамките на Германија
Улснис
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Зидербраруп
Градоначалник Хајдрун Карака (KWU)
Основни податоци
Површина 19,81 км2
Надм. височина 5 м
Население 664 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24897
Повик. бр. 04641
Портал www.ulsnis.de
Местоположба на Улснис во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°34′N 9°45′E / 54.567° СГШ; 9.750° ИГД / 54.567; 9.750

Улснис (германски: Ulsnis; дански: Ulsnæs) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)