Прејди на содржината

Бусдорф

Координати: 54°30′N 9°33′E / 54.500° СГШ; 9.550° ИГД / 54.500; 9.550
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бусдорф
Црква „Св. Андреј“ во Бусдорф
Црква „Св. Андреј“ во Бусдорф
Црква „Св. Андреј“ во Бусдорф
Грб на Бусдорф
Бусдорф во рамките на Германија
Бусдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Хадеби
Градоначалник Ралф Федерсен (ДХС)
Основни податоци
Површина 5,35 км2
Надм. височина 18 м
Население 2.094 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 391 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24866
Повик. бр. 04621
Портал www.busdorf.de
Местоположба на Бусдорф во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°30′N 9°33′E / 54.500° СГШ; 9.550° ИГД / 54.500; 9.550

Бусдорф (германски: Busdorf; дански: Bustrup) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Општината претставува административно седиште на општинската заедница Хадеби.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]