Шафлунд

Координати: 54°46′N 9°10′E / 54.767° СГШ; 9.167° ИГД / 54.767; 9.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шафлунд
Улица во Шафлунд
Улица во Шафлунд
Улица во Шафлунд
Грб на Шафлунд
Шафлунд во рамките на Германија
Шафлунд
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Шафлунд
Градоначалник Констанце Бест-Јенсен (SWG)
Основни податоци
Површина 19,09 км2
Надм. височина 15 м
Население 2.826 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 148 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24980
Повик. бр. 04639
Портал www.amt-
schafflund.de
Местоположба на Шафлунд во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°46′N 9°10′E / 54.767° СГШ; 9.167° ИГД / 54.767; 9.167

Шафлунд (германски: Schafflund; дански: Skovlund; севернофризиски: Schaflün) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу 16 километри западно од градот Фленсбург.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

{{|Schafflund}}