Фрајенвил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фрајенвил
Црква во Фрајенвил
Црква во Фрајенвил
Црква во Фрајенвил
Грб на Фрајенвил
Фрајенвил во рамките на Германија
Фрајенвил
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Хируп
Градоначалник Ханс Хајнрих Кристијансен
Основни податоци
Површина 15,31 км2
Надм. височина 39 м
Население 1.614 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 105 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24991
Повик. бр. 04602
Портал www.amthuerup.de
Местоположба на Фрајенвил во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°43′N 9°30′E / 54.717° СГШ; 9.500° ИГД / 54.717; 9.500Координати: 54°43′N 9°30′E / 54.717° СГШ; 9.500° ИГД / 54.717; 9.500

Фрајенвил (германски: Freienwill) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)