Капелн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Капелн
Главниот градски плоштад со црквата „Св. Никола“
Главниот градски плоштад со црквата „Св. Никола“
Главниот градски плоштад со црквата „Св. Никола“
Грб на Капелн
Капелн во рамките на Германија
Капелн
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Градоначалник Хајко Траулсен
Основни податоци
Површина 43,32 км2
Надм. височина 9 м
Население 8.609 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 199 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24376
Повик. бр. 04642, 04644
Портал www.stadt-kappeln.de
Местоположба на градот Капелн во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°39′41″N 9°55′52″E / 54.66139° СГШ; 9.93111° ИГД / 54.66139; 9.93111Координати: 54°39′41″N 9°55′52″E / 54.66139° СГШ; 9.93111° ИГД / 54.66139; 9.93111

Капелн (германски: Kappeln; дански: Kappel) — мал град на полуостровот Ангелн, во округот Шлезвиг-Фленсбург, во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на северниот брег на фјордот Шлај, околу 30 километри североисточно од градот Шлезвиг и 35 километри југоисточно од Фленсбург.

За источниот дел на полуостровот Ангелн и северниот дел на полуостровот Шванзен, градот има средишна функција. Градот на Шлај е рибарско место и до 2006 година во градската единица Олпениц се наоѓала касарна на германската војска.

Градот претставува административно седиште на општинската заедница Капелн-Ланд, иако самиот град не претставува дел од заедницата.

Градски единици[уреди | уреди извор]

Кон градот Капелн припаѓаат местата Мелби, Дотмарк, Зандбек, Штутебил, Еленберг, Олпениц и Коперби.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Градот бил првпат споменат во 1357 година.

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Капелн е збратимен со следниве градови:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)
  2. „Градски единици“. Град Капелн. Посетено на 10 јуни 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]