Прејди на содржината

Капелн-Ланд

Координати: 54°37′N 9°50′E / 54.617° СГШ; 9.833° ИГД / 54.617; 9.833
Од Википедија — слободната енциклопедија

Капелн-Ланд (германски: Kappeln-Land) — општинска заедница во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на северниот брег на фјордот Шлај, околу градот Капелн, кој е седиште на општинската заедница, но не претставува дел од неа.

Општинската заедница Капелн-Ланд се состои од следниве општини:

  1. Арнис
  2. Гредерсби
  3. Ерсберг
  4. Рабенкирхен-Фаулик

54°37′N 9°50′E / 54.617° СГШ; 9.833° ИГД / 54.617; 9.833