Хафетофт

Координати: 54°38′0″N 9°31′0″E / 54.63333° СГШ; 9.51667° ИГД / 54.63333; 9.51667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хафетофт
Црква во Хафетофт
Црква во Хафетофт
Црква во Хафетофт
Грб на Хафетофт
Хафетофт во рамките на Германија
Хафетофт
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Јужен Ангелн
Градоначалник Петер Херман Петерсен
Основни податоци
Површина 14,53 км2
Надм. височина 39 м
Население 914 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 63 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24873
Повик. бр. 04603
Портал www.amt-
suedangeln.de
Местоположба на Хафетофт во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°38′0″N 9°31′0″E / 54.63333° СГШ; 9.51667° ИГД / 54.63333; 9.51667

Хафетофт (германски: Havetoft) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)