Штајнфелд (Шлезвиг)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Штајнфелд
Штајнфелд
Штајнфелд
Штајнфелд
Грб на Штајнфелд
Штајнфелд во рамките на Германија
Штајнфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Зидербраруп
Градоначалник Хајнрих Бух (СДП)
Основни податоци
Површина 8,73 км2
Надм. височина 19 м
Население 807 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 92 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24888
Повик. бр. 04641
Портал www.suederbrarup.de
Местоположба на Штајнфелд во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°36′N 9°45′E / 54.600° СГШ; 9.750° ИГД / 54.600; 9.750Координати: 54°36′N 9°45′E / 54.600° СГШ; 9.750° ИГД / 54.600; 9.750

Штајнфелд (германски: Steinfeld; дански: Stenfelt) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)