Зидербраруп (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Зидербраруп (германски: Süderbrarup) — општинска заедница во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Зидербраруп.

Грб на Зидербраруп

Општинската заедница Зидербраруп се состои од следниве општини:

 1. Беел
 2. Борен
 3. Лојт
 4. Моркирх
 5. Нордербраруп
 6. Нотфелд
 7. Риге
 1. Зауштруп
 2. Шегерот
 3. Штајнфелд
 4. Зидербраруп
 5. Улснис
 6. Вагерсрот

Координати: 54°37′59″ N; 9°46′01″ E / 54.633° СГШ; 9.767° ИГД / 54.633; 9.767