Флинтбек (амт)

Координати: 54°15′00″N 10°04′01″E / 54.250° СГШ; 10.067° ИГД / 54.250; 10.067
Од Википедија — слободната енциклопедија

Флинтбек (германски: Flintbek) — општинска заедница во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Флинтбек.

Општинската заедница Флинтбек се состои од следниве општини:

  1. Бенхузен
  2. Флинтбек
  3. Шенхорст
  4. Техелсдорф

54°15′00″N 10°04′01″E / 54.250° СГШ; 10.067° ИГД / 54.250; 10.067