Ајдерштет (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ајдерштет (германски: Eiderstedt; дански: Ejdersted; севернофризиски: Ääderstää) — општинска заедница во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Општинската заедница целосно се простира на истоимениот полуостров, освен за градот Тенинг. Нејзиното седиште е во градот Гардинг.

Историја[уреди | уреди извор]

На 1 јануари 2008 година независната општина Санкт Петер-Ординг станал дел од општинската заедница.

Поделба[уреди | уреди извор]

Општинската заедница Ајдерштет се состои од следниве општини:

 1. Гардинг
 2. Кирхшпил Гардинг
 3. Гротузенког
 4. Катариненхерд
 5. Коценбил
 6. Нордерфридрихског
 7. Олденсворт
 8. Остерхефер
 9. Попенбил
 10. Санкт Петер-Ординг
 11. Татинг
 12. Тетенбил
 13. Тимлауер-Ког
 14. Фолервик
 15. Велт
 16. Вестерхефер

Грб[уреди | уреди извор]

Грбот прикажува златен брод на сина позадина со три едра на кои со црвено се нацртани леопард, крава и риба.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]