Брајтенфелде (амт)

Координати: 53°34′59″N 10°36′00″E / 53.583° СГШ; 10.600° ИГД / 53.583; 10.600
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Амт

Брајтенфелде (германски: Breitenfelde) — општинска заедница во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Нејзиното седиште е во градот Мелн, иако самиот не е дел од заедницата.

Општинската заедница Брајтенфелде се состои од следниве општини:

 1. Алт Мелн
 2. Белау
 3. Борсторф
 4. Брајтенфелде
 5. Грамбек
 6. Хорнбек
 7. Лемраде
 8. Ниндорф на Штекниц
 9. Шретстакен
 10. Талкау
 11. Волтерсдорф

53°34′59″N 10°36′00″E / 53.583° СГШ; 10.600° ИГД / 53.583; 10.600