Брајтенфелде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брајтенфелде
Црква во Брајтенфелде
Црква во Брајтенфелде
Црква во Брајтенфелде
Грб на Брајтенфелде
Брајтенфелде во рамките на Германија
Брајтенфелде
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Брајтенфелде
Градоначалник Ане Фрелих (ДХС)
Основни податоци
Површина 12,54 км2
Надм. височина 38 м
Население 2.046 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 163 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23881
Повик. бр. 04542
Портал www.amt-
breitenfelde.de
Местоположба на Брајтенфелде во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°36′N 10°38′E / 53.600° СГШ; 10.633° ИГД / 53.600; 10.633Координати: 53°36′N 10°38′E / 53.600° СГШ; 10.633° ИГД / 53.600; 10.633

Брајтенфелде (германски: Breitenfelde) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа близу Каналот Елба-Либек, околу 5 километри југозападно од Мелн и 30 километри јужно од Либек.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)