Марне-Северно Море

Координати: 53°57′00″N 9°00′00″E / 53.950° СГШ; 9.000° ИГД / 53.950; 9.000
Од Википедија — слободната енциклопедија

Марне-Северно Море (германски: Marne-Nordsee) — општинска заедница во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Нејзиното седиште е во Марне. Била создадена на 1 јануари 2008 година од поранешната општинска заедница Црковна парохиска општина Марне-Ланд, градот Марне и општината Фридрихског.

Знаме на Марне-Северно Море

Општинската заедница Марне-Северно Море се состои од следниве општини:

 1. Дикхузен-Фарштет
 2. Фридрихског
 3. Хелзе
 4. Кајзер-Вилхелм-Ког
 5. Кронпринценког
 6. Марне
 7. Марнердајх
 8. Нојфелд
 9. Нојфелдерког
 10. Рамхузен
 11. Шмедесвурт
 12. Треневурт
 13. Фолземенхузен

53°57′00″N 9°00′00″E / 53.950° СГШ; 9.000° ИГД / 53.950; 9.000