Еферско Езеро (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Amt Oeversee in SL.PNG

Еферско Езеро (германски: Oeversee) — општинска заедница во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Тарп.

Општинската заедница Еферско Езеро се состои од следниве општини:

  1. Еферзе
  2. Зиферштет
  3. Тарп

Координати: 54°40′01″ N; 9°24′00″ E / 54.667° СГШ; 9.400° ИГД / 54.667; 9.400