Хитенер Берге

Координати: 54°24′00″N 9°46′01″E / 54.400° СГШ; 9.767° ИГД / 54.400; 9.767
Од Википедија — слободната енциклопедија

Хитенер Берге (германски: Hüttener Berge) — општинска заедница во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Седиште на општинската заедница е Грос Витензе. Била создадена на 1 јануари 2008 година од поранешните општински заедници Хитен и Витензе.

Знаме на Хитенер Берге

Општинската заедница Хитенер Берге се состои од следниве општини:

 1. Алефелд-Бистензе
 2. Ашефел
 3. Боргштет
 4. Брекендорф
 5. Бинсдорф
 6. Дамендорф
 7. Грос Витензе
 8. Хаби
 1. Холтзе
 2. Холцбунге
 3. Хитен
 4. Клајн Витензе
 5. Ној Дуфенштет
 6. Остерби
 7. Овшлаг
 8. Зеештет

54°24′00″N 9°46′01″E / 54.400° СГШ; 9.767° ИГД / 54.400; 9.767