Шварценбек-Ланд

Координати: 53°33′N 10°30′E / 53.550° СГШ; 10.500° ИГД / 53.550; 10.500
Од Википедија — слободната енциклопедија

Шварценбек-Ланд (германски: Schwarzenbek-Land) — општинска заедница во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу градот Шварценбек. Нејзиното седиште е во Шварценбек, иако самиот град не е дел од заедницата.

Знаме на Шварценбек-Ланд

Општинската заедница Шварценбек-Ланд се состои од следниве општини:

 1. Бастхорст
 2. Брунсторф
 3. Дамкер
 4. Елменхорст
 5. Фуленхаген
 6. Грабау
 7. Грос Пампау
 8. Грове
 9. Гилцов
 10. Хамфелде
 1. Хафекост
 2. Канкелау
 3. Касебург
 4. Колов
 5. Кетел
 6. Кудеверде
 7. Мензен
 8. Миленраде
 9. Замс

53°33′N 10°30′E / 53.550° СГШ; 10.500° ИГД / 53.550; 10.500