Тарп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тарп
Железничка станица во Тарп
Железничка станица во Тарп
Грб на Тарп
Тарп is located in Германија
Тарп
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Еферско Езеро
Градоначалник Петер Хопфшток (СДП)
Основни податоци
Површина 16,36 км2
Надм. височина 24 м
Население 5.901 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 361 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24963
Повик. бр. 04638
Портал www.tarp.de
Местоположба на Тарп во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Координати 54°40′N 9°24′E / 54.667° СГШ; 9.400° ИГД / 54.667; 9.400Координати: 54°40′N 9°24′E / 54.667° СГШ; 9.400° ИГД / 54.667; 9.400

Тарп (германски: Tarp) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу 18 километри јужно од градот Фленсбург.

Општината претставува административно седиште на општинската заедница Еферско Езеро.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]