Прејди на содржината

Зеруп

Координати: 54°43′7″N 9°40′19″E / 54.71861° СГШ; 9.67194° ИГД / 54.71861; 9.67194
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зеруп
Црква во Зеруп
Црква во Зеруп
Црква во Зеруп
Грб на Зеруп
Зеруп во рамките на Германија
Зеруп
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Среден Ангелн
Градоначалник Фридрих Мартенс
Основни податоци
Површина 44,31 км2
Надм. височина 46 м
Население 4.306 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 97 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24966
Повик. бр. 04635
Портал www.soerup.de
Местоположба на Зеруп во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°43′7″N 9°40′19″E / 54.71861° СГШ; 9.67194° ИГД / 54.71861; 9.67194

Зеруп (германски: Sörup; дански: Sørup) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на околу 23 километри североисточно од градот Шлезвиг и 17 километри југоисточно од Фленсбург.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)