Прејди на содржината

Зидербраруп

Координати: 54°38′21″N 9°46′23″E / 54.63917° СГШ; 9.77306° ИГД / 54.63917; 9.77306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зидербраруп
Црквата во Зидербраруп
Црквата во Зидербраруп
Црквата во Зидербраруп
Грб на Зидербраруп
Зидербраруп во рамките на Германија
Зидербраруп
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Зидербраруп
Градоначалник Фридрих Бенетрој (ДХС)
Основни податоци
Површина 8,1 км2
Надм. височина 28 м
Население 5.176 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 639 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24392
Повик. бр. 04641
Портал www.suederbrarup.de
Местоположба на Зидербраруп во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°38′21″N 9°46′23″E / 54.63917° СГШ; 9.77306° ИГД / 54.63917; 9.77306

Зидербраруп (германски: Süderbrarup; дански: Sønder Brarup) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на северната страна на Шлај, околу 20 километри североисточно од градот Шлезвиг и 30 километри југоисточно од градот Фленсбург. Позната е по археолошкото наоѓалиште „Торсберг мор“.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница. Во март 2018 година, поранешните општини Бребел и Долротфелд биле припоени кон Зидербраруп.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]