Прејди на содржината

Долротфелд

Координати: 54°37′0″N 9°49′0″E / 54.61667° СГШ; 9.81667° ИГД / 54.61667; 9.81667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Долротфелд
Место во Зидербраруп
Замок во Долротфелд
Замок во Долротфелд
Замок во Долротфелд
Долротфелд во рамките на Германија
Долротфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Општина Зидербраруп
Основни податоци
Површина 4,99 км2
Надм. височина 30 м
Население 271  (31 декември 2016)
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24392
Повик. бр. 04641
Портал www.suederbrarup.de
Координати 54°37′0″N 9°49′0″E / 54.61667° СГШ; 9.81667° ИГД / 54.61667; 9.81667

Долротфелд (германски: Dollrottfeld; дански: Dollerødmark) — село и поранешна општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Од март 2018 година е дел од општината Зидербраруп.