Прејди на содржината

Лиршау

Координати: 54°32′20″N 9°29′47″E / 54.53889° СГШ; 9.49639° ИГД / 54.53889; 9.49639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лиршау
Парк во Лиршау
Парк во Лиршау
Парк во Лиршау
Грб на Лиршау
Лиршау во рамките на Германија
Лиршау
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Аренсхарде
Градоначалник Уве Гердес
Основни податоци
Површина 16,51 км2
Надм. височина 33 м
Население 1.095 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 66 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24850
Повик. бр. 04621 u. 04625
Портал www.amt-
silberstedt.de
Местоположба на Лиршау во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°32′20″N 9°29′47″E / 54.53889° СГШ; 9.49639° ИГД / 54.53889; 9.49639

Лиршау (германски: Lürschau; дански: Lyrskov) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Во 1043 година, Лиршау било место битка помеѓу данско-норвешката војска под водство на кралот Магнус Добриот и вендската војска, во која Вендите биле поразени со многубројни жртви.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)