Беел

Координати: 54°38′N 9°43′E / 54.633° СГШ; 9.717° ИГД / 54.633; 9.717
Од Википедија — слободната енциклопедија
Беел
Грб на Беел
Беел во рамките на Германија
Беел
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Зидербраруп
Градоначалник Уве Блок (ДХС)
Основни податоци
Површина 13,66 км2
Надм. височина 21 м
Население 720 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24401
Повик. бр. 04641 и 04646
Портал www.suederbrarup.de
Местоположба на Беел во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°38′N 9°43′E / 54.633° СГШ; 9.717° ИГД / 54.633; 9.717

Беел (германски: Böel; дански: Bøl) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)