Прејди на содржината

Дерпштет

Координати: 54°26′23″N 9°21′0″E / 54.43972° СГШ; 9.35000° ИГД / 54.43972; 9.35000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дерпштет
Улица во Дерпштет
Улица во Дерпштет
Улица во Дерпштет
Грб на Дерпштет
Дерпштет во рамките на Германија
Дерпштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Кроп-Штапелхолм
Градоначалник Клаус Петер Нојман
Основни податоци
Површина 16,61 км2
Надм. височина 3 м
Население 550 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24869
Повик. бр. 04627
Портал www.kropp.de
Местоположба на Дерпштет во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°26′23″N 9°21′0″E / 54.43972° СГШ; 9.35000° ИГД / 54.43972; 9.35000

Дерпштет (германски: Dörpstedt; дански: Dørpsted) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)