Штајнберг (Шлезвиг)

Координати: 54°46′N 9°46′E / 54.767° СГШ; 9.767° ИГД / 54.767; 9.767
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штајнберг
Авионски поглед кон Штајнберг
Авионски поглед кон Штајнберг
Авионски поглед кон Штајнберг
Грб на Штајнберг
Штајнберг во рамките на Германија
Штајнберг
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Гелтиншки Залив
Градоначалник Герхард Гајслер (WGStb)
Основни податоци
Површина 16,24 км2
Надм. височина 9 м
Население 807 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24972
Повик. бр. 04632
Портал www.steinberg-angeln.de
Местоположба на Штајнберг во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°46′N 9°46′E / 54.767° СГШ; 9.767° ИГД / 54.767; 9.767

Штајнберг (германски: Steinberg; дански: Stenbjerg) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)