Прејди на содржината

Зелк

Координати: 54°28′N 9°34′E / 54.467° СГШ; 9.567° ИГД / 54.467; 9.567
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зелк
Споменик во Зелк
Споменик во Зелк
Споменик во Зелк
Грб на Зелк
Зелк во рамките на Германија
Зелк
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Хадеби
Градоначалник Зигрид Беренц
Основни податоци
Површина 10,07 км2
Надм. височина 19 м
Население 860 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 85 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24884
Повик. бр. 04621
Портал www.haddeby.de
Местоположба на Зелк во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°28′N 9°34′E / 54.467° СГШ; 9.567° ИГД / 54.467; 9.567

Зелк (германски: Selk) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)