Зиферштет

Координати: 54°38′N 9°28′E / 54.633° СГШ; 9.467° ИГД / 54.633; 9.467
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зиферштет
Црква во Зиферштет
Црква во Зиферштет
Црква во Зиферштет
Грб на Зиферштет
Зиферштет во рамките на Германија
Зиферштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Еферско Езеро
Градоначалник Хартвиг Вилкенс
Основни податоци
Површина 31,01 км2
Надм. височина 33 м
Население 1.658 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24885
Повик. бр. 04638 или 04603
Портал www.amtoeversee.de
Местоположба на Зиферштет во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°38′N 9°28′E / 54.633° СГШ; 9.467° ИГД / 54.633; 9.467

Зиферштет (германски: Sieverstedt; дански: Siversted) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)