Илсби

Координати: 54°36′N 9°34′E / 54.600° СГШ; 9.567° ИГД / 54.600; 9.567
Од Википедија — слободната енциклопедија
Илсби
Црква во Илсби
Црква во Илсби
Црква во Илсби
Грб на Илсби
Илсби во рамките на Германија
Илсби
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Јужен Ангелн
Градоначалник Улрих Бахлер
Основни податоци
Површина 10,6 км2
Надм. височина 34 м
Население 431 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24860
Повик. бр. 04623
Портал www.amt-
suedangeln.de
Местоположба на Илсби во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°36′N 9°34′E / 54.600° СГШ; 9.567° ИГД / 54.600; 9.567

Илсби (германски: Uelsby; дански: Ylvesby) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)