Шегерот

Координати: 54°40′19″N 9°49′23″E / 54.67194° СГШ; 9.82306° ИГД / 54.67194; 9.82306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шегерот
Шегерот
Шегерот
Шегерот
Шегерот во рамките на Германија
Шегерот
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Зидербраруп
Градоначалник Хартвиг Калсен (ДХС)
Основни податоци
Површина 6,32 км2
Надм. височина 33 м
Население 363 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24392
Повик. бр. 04641
Портал www.suederbrarup.de
Местоположба на Шегерот во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°40′19″N 9°49′23″E / 54.67194° СГШ; 9.82306° ИГД / 54.67194; 9.82306

Шегерот (германски: Scheggerott; дански: Skæggerød) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)