Прејди на содржината

Лојт

Координати: 54°37′N 9°41′E / 54.617° СГШ; 9.683° ИГД / 54.617; 9.683
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лојт
Замок во Лојт
Замок во Лојт
Замок во Лојт
Грб на Лојт
Лојт во рамките на Германија
Лојт
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Зидербраруп
Градоначалник Јоханес Марксен
Основни податоци
Површина 6,69 км2
Надм. височина 19 м
Население 261 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24888
Повик. бр. 04641
Портал www.suederbrarup.de
Местоположба на Лојт во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°37′N 9°41′E / 54.617° СГШ; 9.683° ИГД / 54.617; 9.683

Лојт (германски: Loit; дански: Løjt) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)