Прејди на содржината

Холт (Шлезвиг)

Координати: 54°49′N 9°9′E / 54.817° СГШ; 9.150° ИГД / 54.817; 9.150
Од Википедија — слободната енциклопедија
Холт
Грб на Холт
Холт (Шлезвиг) во рамките на Германија
Холт (Шлезвиг)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Шафлунд
Градоначалник Карл-Хајнц Бендиксен
Основни податоци
Површина 13,42 км2
Надм. височина 18 м
Население 162 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 12 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24994
Повик. бр. 04605
Портал www.amt-
schafflund.de
Местоположба на Холт во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°49′N 9°9′E / 54.817° СГШ; 9.150° ИГД / 54.817; 9.150

Холт (германски: Holt) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)