Идштет

Координати: 54°34′50″N 9°30′30″E / 54.58056° СГШ; 9.50833° ИГД / 54.58056; 9.50833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Идштет
Црква во Идштет
Црква во Идштет
Црква во Идштет
Грб на Идштет
Идштет во рамките на Германија
Идштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Јужен Ангелн
Градоначалник Едгар Петерсен
Основни податоци
Површина 13,35 км2
Надм. височина 26 м
Население 905 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24879
Повик. бр. 04625
Портал www.amt-
suedangeln.de
Местоположба на Идштет во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°34′50″N 9°30′30″E / 54.58056° СГШ; 9.50833° ИГД / 54.58056; 9.50833

Идштет (германски: Idstedt; дански: Isted) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу 10 километри северозападно од градот Шлезвиг и источно од сојузниот автопат А7.

На 24-25 јули 1850 година, со Битката кај Истед завршила Првата шлезвишка војна.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)