Нојберенд

Координати: 54°33′10″N 9°31′46″E / 54.55278° СГШ; 9.52944° ИГД / 54.55278; 9.52944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нојберенд
Фарма во Нојберенд
Фарма во Нојберенд
Фарма во Нојберенд
Грб на Нојберенд
Нојберенд во рамките на Германија
Нојберенд
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Јужен Ангелн
Градоначалник Ханс-Хелмут Гутхарт
Основни податоци
Површина 4,42 км2
Надм. височина 40 м
Население 1.174 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 266 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24879
Повик. бр. 04621
Портал www.amt-
suedangeln.de
Местоположба на Нојберенд во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°33′10″N 9°31′46″E / 54.55278° СГШ; 9.52944° ИГД / 54.55278; 9.52944

Нојберенд (германски: Neuberend; дански: Ny Bjernt) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)