Јибек

Координати: 54°32′N 9°24′E / 54.533° СГШ; 9.400° ИГД / 54.533; 9.400
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јибек
Улица во Јибек
Улица во Јибек
Улица во Јибек
Грб на Јибек
Јибек во рамките на Германија
Јибек
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Аренсхарде
Градоначалник Херберт Вил (FWGJ)
Основни податоци
Површина 15,58 км2
Надм. височина 13 м
Население 2.739 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 176 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24855
Повик. бр. 04625
Портал www.juebek.de
Местоположба на Јибек во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°32′N 9°24′E / 54.533° СГШ; 9.400° ИГД / 54.533; 9.400

Јибек (германски: Jübek; дански: Jydbæk) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)