Хаселберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хаселберг
Христовата црква и гробиштата во Гунделсби, Хаселберг; споменик на културата
Христовата црква и гробиштата во Гунделсби, Хаселберг; споменик на културата
Грб на Хаселберг
Хаселберг is located in Германија
Хаселберг
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Гелтиншки Залив
Градоначалник Ханс-Хајнрих Франке (ДХС)
Основни податоци
Површина 11,3 км2
Надм. височина 3 м
Население 833 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 74 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24376
Повик. бр. 04643
Портал www.hasselberg-ostsee.de
Местоположба на Хаселберг во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Координати 54°43′N 9°58′E / 54.717° СГШ; 9.967° ИГД / 54.717; 9.967Координати: 54°43′N 9°58′E / 54.717° СГШ; 9.967° ИГД / 54.717; 9.967

Хаселберг (германски: Hasselberg; дански: Hasselbjerg) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)