Грос Рајде

Координати: 54°27′N 9°25′E / 54.450° СГШ; 9.417° ИГД / 54.450; 9.417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грос Рајде
Грб на Грос Рајде
Грос Рајде во рамките на Германија
Грос Рајде
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Кроп-Штапелхолм
Градоначалник Вернер Кох
Основни податоци
Површина 15,37 км2
Надм. височина 13 м
Население 904 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24872
Повик. бр. 04624
Портал www.kropp.de
Местоположба на Грос Рајде во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°27′N 9°25′E / 54.450° СГШ; 9.417° ИГД / 54.450; 9.417

Грос Рајде (германски: Groß Rheide; дански: Store Rejde) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)