Валсбил

Координати: 54°46′N 9°13′E / 54.767° СГШ; 9.217° ИГД / 54.767; 9.217
Од Википедија — слободната енциклопедија
Валсбил
Задниот дел на железничката станица во Валсбил
Задниот дел на железничката станица во Валсбил
Задниот дел на железничката станица во Валсбил
Грб на Валсбил
Валсбил во рамките на Германија
Валсбил
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Шафлунд
Градоначалник Вернер Асмус
Основни податоци
Површина 13,23 км2
Надм. височина 21 м
Население 927 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 70 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24980
Повик. бр. 04639
Портал www.amt-
schafflund.de
Местоположба на Валсбил во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°46′N 9°13′E / 54.767° СГШ; 9.217° ИГД / 54.767; 9.217

Валсбил (германски: Wallsbüll; дански: Valsbøl) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)