Есгрус

Координати: 54°43′N 9°46′E / 54.717° СГШ; 9.767° ИГД / 54.717; 9.767
Од Википедија — слободната енциклопедија
Есгрус
Црква во Есгрус
Црква во Есгрус
Црква во Есгрус
Грб на Есгрус
Есгрус во рамките на Германија
Есгрус
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Гелтиншки Залив
Градоначалник Херман Фолертсен (WGE)
Основни податоци
Површина 18,06 км2
Надм. височина 39 м
Население 780 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24402
Повик. бр. 04637
Портал www.esgrus.de
Местоположба на Есгрус во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°43′N 9°46′E / 54.717° СГШ; 9.767° ИГД / 54.717; 9.767

Есгрус (германски: Esgrus; дански: Eskeris) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)