Твет

Координати: 54°36′N 9°40′E / 54.600° СГШ; 9.667° ИГД / 54.600; 9.667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Твет
Грб на Твет
Твет во рамките на Германија
Твет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Јужен Ангелн
Градоначалник Хајнрих-Вилхелм Хорстман
Основни податоци
Површина 12,52 км2
Надм. височина 16 м
Население 516 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24881 24894
Повик. бр. 04622
Портал www.amt-
suedangeln.de
Местоположба на Твет во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°36′N 9°40′E / 54.600° СГШ; 9.667° ИГД / 54.600; 9.667

Твет (германски: Twedt; дански: Tved) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)