Нисграу

Координати: 54°45′0″N 9°49′0″E / 54.75000° СГШ; 9.81667° ИГД / 54.75000; 9.81667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нисграу
Кафе-ресторан во Нисграу
Кафе-ресторан во Нисграу
Кафе-ресторан во Нисграу
Грб на Нисграу
Нисграу во рамките на Германија
Нисграу
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Гелтиншки Залив
Градоначалник Томас Јохансен (WGN)
Основни податоци
Површина 9,89 км2
Надм. височина 15 м
Население 530 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24395
Повик. бр. 04632
Портал www.niesgrau.de
Местоположба на Нисграу во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°45′0″N 9°49′0″E / 54.75000° СГШ; 9.81667° ИГД / 54.75000; 9.81667

Нисграу (германски: Niesgrau; дански: Nisgrå) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)