Бекслунд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бекслунд
Грб на Бекслунд
Бекслунд во рамките на Германија
Бекслунд
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Шафлунд
Градоначалник Бернхард Бродал
Основни податоци
Површина 4,4 км2
Надм. височина 23 м
Население 108 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24994
Повик. бр. 04605
Портал www.amt-
schafflund.de
Местоположба на Бекслунд во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°51′N 9°10′E / 54.850° СГШ; 9.167° ИГД / 54.850; 9.167Координати: 54°51′N 9°10′E / 54.850° СГШ; 9.167° ИГД / 54.850; 9.167

Бекслунд (германски: Böxlund; дански: Bøgslund) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)