Болингштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Болингштет
Грб на Болингштет
Болингштет во рамките на Германија
Болингштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Аренсхарде
Градоначалник Бернд Нисен (AWG)
Основни податоци
Површина 27,05 км2
Надм. височина 17 м
Население 1.410 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24855
Повик. бр. 04625
Портал www.bollingstedt.de
Местоположба на Болингштет во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°36′N 9°25′E / 54.600° СГШ; 9.417° ИГД / 54.600; 9.417Координати: 54°36′N 9°25′E / 54.600° СГШ; 9.417° ИГД / 54.600; 9.417

Болингштет (германски: Bollingstedt; дански: Bollingsted) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)