Гелторф

Координати: 54°28′N 9°37′E / 54.467° СГШ; 9.617° ИГД / 54.467; 9.617
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гелторф
Грб на Гелторф
Гелторф во рамките на Германија
Гелторф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Хадеби
Градоначалник Јоханес Мегерс
Основни податоци
Површина 8,08 км2
Надм. височина 25 м
Население 363 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24884
Повик. бр. 04621
Портал www.haddeby.de/index.html
Местоположба на Гелторф во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°28′N 9°37′E / 54.467° СГШ; 9.617° ИГД / 54.467; 9.617

Гелторф (германски: Geltorf; дански: Geltorp) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)