Хадеби

Координати: 54°28′N 9°34′E / 54.467° СГШ; 9.567° ИГД / 54.467; 9.567
Од Википедија — слободната енциклопедија

Хадеби (германски: Haddeby) — општинска заедница во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на јужниот брег на Шлај, југоисточно од градот Шлезвиг. Седиштето на општинската заедница е во Бусдорф. Била именувана по некогашната средновековна трговска населба Хедеби.

Грб на Хадеби

Општинската заедница Хадеби се состои од следниве општини:

  1. Боргведел
  2. Бусдорф
  3. Даневерк
  4. Фардорф
  5. Гелторф
  6. Јагел
  7. Лоторф
  8. Зелк

54°28′N 9°34′E / 54.467° СГШ; 9.567° ИГД / 54.467; 9.567